Kereső













EMLÉKÜLÉS – TANÁCSKOZÁS

 

2015. június 26-án Encsen, a művelődési Házban

Az I. világháború kitörésének és pusztításának

100. évfordulója

és az I-II. világháború áldozatainak emlékére.


Értékes előadásokkal, kiállítással emlékeztek Encsen az első és második világháború eseményeire, a benne résztvevőkre. Az előadók között neves történészek, újságírók voltak.

„A nagy háború magyar szemmel” című kiállítást, melyet Rémiás Tibor történész állított össze, Kércsi Tibor, az Encsi Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója nyitott meg.

A konferencia résztvevőit Szeles András Encs város polgármestere köszöntötte, és egyben megnyitotta a tanácskozást.

Rémiás Tibor történész tartotta az első előadást A nagy háború magyar szemmel, az I. világháború katonatemetői Galíciában címmel. Képekkel illusztrálta, sok érdekességgel tette hangulatossá bemutatóját.

A tanácskozáson az előadások között I- és II. világháborús katonadalokkal Bodroghalomról a „Halom Dalkör” közreműködött.

Nagyapám Isonzónál címmel mesélte el történetét a Kassáról érkezett Máté László.

Margittai Gábor  kutató, újságíró a „Szamár-sziget szellemkatonái - A nagy háború eltitkolt halálmarsa” címmel tartott előadását mindenki nagy figyelemmel hallgatta.

A szintén nagy érdeklődéssel várt történész, Ungváry Krisztián A Horthy-rendszer mérlege  Diszkrimináció, szociálpolitika és antiszemitizmus Magyarországon címmel adott kivonatot a most megjelent könyvéből.

Kassa bombázásának rejtélyeiről próbálta fellebbenteni a fátylát Balassa Zoltán helytörténész szintén Kassáról. Természetesen még sok nyitott kérdés maradt.

Hogy a helyi eseményekről is essen szó, az Abaújban történtekről Szalipszki Péter történész-muzeológus beszélt.

Sajnos a kassai Veres Tímea történész egy másik konferencián vett részt, de A kassai zsidóság sorsa Magyarország német megszállása után című előadását Nagy László, a B-A-Z megyei Honismereti Szövetség  vezetőségi tagja ismertette, majd ő mondott zárszó.

Közben könyvbemutatókra is sor kerülhetett: Margittai Gábor : „Szamár-sziget szellemkatonái”, Máté László :  „Én is jártam Isonzónál” valamint Ungváry Krisztián: „A Horthy-rendszer mérlege” című könyveket a szerzők dedikálták.

Köszönetet mondunk a támogatóknak, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzatnak, a Kazinczy Ferenc Társaságnak és az Abaúj Polgáraiért Alapítványnak.

Örülünk, hogy az Encsi Városi Művelődési Központ, Encs Város Önkormányzata és az Abaúji Honismereti és Helytörténeti Egyesület megrendezte az emlékülést. A résztvevők értékesen tölthették napjukat.

 

 

 


2015-07-03 10:27