Kereső













„Ódon palack címkék” című kiállítás a Városi Galériában


2017. szeptember 22-én (pénteken) 14:00 órakor a Városi Galériában egy különlges kiállítás megnyitóját tartották ÓDON PALACK CÍMKÉK (1790-1948) címmel.

A jelenlévőket Kércsi Tibor, az Encsi Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója köszöntötte. A megnyitó beszédet Várhelyi Gyula, a Szerencsi Kulturális Központ és Könyvtár nyugalmazott igazgatója mondta.



A megnyitó közreműködői Kovács Marcell népzenész és Péderi István előadóművész voltak.

  

A megnyitón Várkonyiné Szemenyei Katalin beszélt a rendszerezési munkáról, a kiállítás anyagának előkészítéséről.


  

Kiállítás megtekinthető: 2017. október 12-ig. 
További képek a GALÉRIÁBAN!

A gyűjtemény tulajdonosai a következő ajánlással javasolják a kiállítás megtekintését:

„Ódon palack címkék” c.

gyűjteményhez

 

 Az itt bemutatott gyűjtemény a Várkonyi család tulajdonát képezi, a Nagyapának - Szemenyei Gáspárnak - a Badacsonyi Pincegazdaság egykori (1948-ig) pincemesterének több mint 1.000 példányt meghaladó gyűjteményéből került elő. Az itt látható, mint egy 800 db-os reprezentáns anyagot lánya, Várkonyiné Szemenyei Katalin rendezte bemutathatóvá.

A címkék  a távolabbi idők stílusa mellett magukon hordják egy kicsit közelebbi múlt nyomait is, úgymond a badacsonyi pincék hangulatát, melynek nyomai a rájuk lopakodott nemes penész, „nemes-foltok” formájában jelenik meg. Ennek egyszerű oka, hogy hosszú éveken át egy badacsonyi pince levegőjében éltek. Így nyerték a „pince-patinát”.  

Tehát, mint a megnevezésből is kitűnik, nem ”steril” címkék kiállításáról van szó, hanem egy több mint 150 évet felölelő (1790-1948) hagyaték-gyűjtemény nagy részének a bemutatásáról, amely bepillantást enged a Kárpát-medence korabeli borászati életére.

Olyan régiókra is, amelyek ma határainkon kívül esnek és már alig ismerünk. Ilyen például az erdélyi vörös aszú, a kárpátaljai borvidék, a Pozsony központú Palugyai-féle borászat és annak fejlődése stb./ 

A bemutatott gyűjtemény nem ragaszkodik szigorúan a régiók vagy fajták szerinti csoportosításhoz. Igyekszik inkább az egyes korok címke stílusára, azok időbeni változására, igényesedésére rámutatni. Megtalálható benne a kézírás jellegű és a szinte művészi színvonalú egyaránt. De érdemes a ma már alig szokásos megnevezésre mint pl. „úri bor” , vagy „asztali bor” rámutatni.

Rendkívül figyelemre méltó a címkék úgymond logójában megjelenő történelmi korok diktálta megjelenítések: pl.: „császári és királyi udvari szállító”. Divatossá válik a figurális megjelenítés, amely termőhelyeket, birtok részeket, pincészeteket, kastélyokat vagy különböző rangosabb versenyeken elért eredmények érdemérmei sorát, láncolatát vagy éppen nyomatékosság kedvéért a társadalomban elfoglalt rangját mutatja be.  Mind-mind az elismerést kívánja felkelteni. De bejön a perszonális megjelenítés is. Többnyire megnyerő hölgy alakjában, aki pl.  „leányká-t” vagy éppen „tokai muskotályos”-t kínálja kedvesen..

Nyomon követhető a társadalmi átrendeződésből adódó ún. „XY utóda” felírat is. Valamint feltűnő, hogy a 1848. utáni  kiegyezést (1867) követően mennyi új vállalkozás létesült. Itt jelenik meg egy ellentmondásos tartalmú címke a „Vörös Ördög” nevű boron, amely egy rohamozó, szablyás (rebellis) huszárt ábrázol ugyanakkor a Császári és Királyi  udvari szállító felirattal dicsekszik!? (Hogy is van ez?)

Nem hiányzik a „huncutabb” címke ábra sem! Ezen az óriás üveg dugóján ülő kacér hölgy aki Tokaj Hegyaljai „Tokbort” tölt magasra emelt poharából a korhely kis ördögnek.

Külön kis csoportot alkotnak a figyelemre méltó ún. nyak-címkék, amelyek a márka nívós mivoltát vannak hívatva hangsúlyozni.

 Kedves Látogatók!

Javasoljuk és kívánjuk, hogy ezen szempontok alapján szemléljék meg kiállított gyűjteményünket és fedezzék fel bennük a múltunk szakmai törekvéseit és szépségeit.          

 Várkonyi család   


2017-09-27 11:09