Kereső













Településtörténet


 

Encsről röviden

 Látkép

Encs Észak-Magyarországon, a Hernád folyó völgyében, Miskolctól 40 kilométerre fekszik. Abaúj közepében, a Miskolc-Kassa nemzetközi főút felezési pontján helyezkedik el. A térség kulturális, gazdasági, közigazgatási központja. Alapvetően mezőgazdasági jellegű a terület, magas színvonalú gyümölcstermesztése országos hírű.

A város lakóinak száma 6500 fő körüli a hozzákapcsolódó településrészekkel (Fügöd, Abaújdevecser) együtt.

 Látkép2

Néhány gondolat történelméről:

Régészeti ásatások szerint emberek laktak a város mai helyén már az őskorban, és azóta is folyamatosan.
  
Régészeti ásatás Encs határában


Aba SámuelA honfoglalás és az államalapítás után a terület Újvár megye része lett egy 1219-ből származó írásos emlék alapján. Ezért állított Encs Város Önkormányzata 2000-ben a nemzettség egyik legismertebb tagjának szobrot.

 
A történelem viharai, a tatárjárás, a török hódítás, a Habsburg hatalom ellen vívott harcok a városon is végigsöpörtek. A Rákóczi szabadságharc után a kurucokhoz hűséges Encset az átvonuló németek 1706-ban bosszúból felégették.

                                             Balogh Géza Aba Sámuel szobra 

A XVIII. században újjáépítették, a katolikus vallás újjáéledt, Gróf Keglewich Károly Szent József tiszteletére felépítette a ma is álló katolikus templomot.Római templom

                                              Szent József templom

Fellendülést az 1860-ban megnyitott Tisza-vidéki vasút hozott, Encs és Forró közös állomást kapott, a környék a vasútvonal révén a fejlődésnek indulhatott. Postahivatal, távíró állomás, takarékpénztár létesült.

Forró-Encs vasútállomás                                                 Vasútállomás

A világháború előtt már kereskedelmi központ, majd a trianoni békeszerződés után Abaúj itt maradt részének közigazgatási központja.

 Abaúj ötödik legnépesebb településévé lépett elő. Bevezették a villanyt, portalanított utakat, emeletes iskolát építettek, megindult az autóbusz közlekedés, gyógyszertárat kapott. Volt járási és helyi orvosa, állatorvosa, szülésznője, csendőrkapitánysága. A fejlődést segítette a telefonvonal. Megtöbbszöröződött a kereskedők és iparosok száma, kialakult egy értelmiségi réteg, mozi is működött.

 A II. világháború után a mezőgazdaságból élő lakosság földet kapott. A meglehetősen szerény ipari háttérrel rendelkező járási székhely tovább fejlődött. Óvoda nyílt, megalakult a termelőszövetkezet. Tüzép, Állami Biztosító és OTP fiók, Tüdőgondozó Intézet, sütőüzem, bankfiók létesült. Felépült az első 12 lakásos bérház, megnyílt a bölcsőde.

 A 60-as években Encs fejlődése felgyorsult. Új mentőállomás, gépjavító üzem, gimnázium, könyvtár, tanácsi székház, állami lakások sora, közművek, kereskedelmi egységek létesültek.

 1962-ben az abaújszántói, az encsi és a szikszói járások egyesítésekor az ország legnagyobb járásának a székhelye lett. 1966-ban a szomszédos Abaújdevecserrel, Fügöddel és Gibárttal községi közös tanácsot hozott létre. Üzembe lépett a BUBIV 10. számú gyáregysége, ABC áruház, óvoda, iskola és számos lakás épült. A várossá nyilvánítás küszöbén gyógyszertárak, diákotthon és sportcsarnok létesült. Encs fejlődő infrastruktúrája, növekvő népessége, kistérségi szerepköre eredményezte, hogy 1984-ben városi rangot kapott.

Régi Szent László Az iskola ma
                   Az alsós iskola
Várossá válása óta újabb iskolaépületekkel bővült, megújult az Abaúj Áruház, a Posta, Rendőrség, Tűzoltóság, Földhivatal.


Abaúj Árúház Laktanya
Abaúj Árúház                                                Tűzoltóság

Rendõrkapitányság Többcélú épület 
Rendőrség                                                           Földhivatal, bérlakások

A Sportcsarnok uszodával bővült, melynek funkciója ebben az évben meg volt változni, szabadidő eltöltésére alkalmas központ létesül. Néhány éve konditeremmel bővült a szolgáltatás. Gondozóház létesült.

Sportcsarnok   

Sportcsarnok                                                Fitness terem

Állami fenntartásban működik az Encsi Tanuszoda, hogy az Encsi Járás gyermekei is megtanulhassanak úszni, de lakosok rendelkezésére is áll az intézmény.

 

Négy templommal gazdagodott a település, a római és görög katolikus, református és evangélikus templomok építészetileg is jellegzetes színfoltjai lettek a településnek.

 Szent Anna                                            Szent Anna templom

Református templom   Görög templom

  Református templom                                           Görög katolikus templom


Evangélikus templom                                            Evangélikus templom

Az infrastruktúra fejlődése töretlen. Megtörtént a város szennyvíz-hálozat bővítése, vezetékes gáz, kábeltévé áll rendelkezésre.

A városban sajnos gondot okoz a lakosság foglalkoztatása. Az 1990-es évek elején a termelőüzemek sora ment tönkre, működésük leállt. A gazdasági recessziót az Agrárcenter és részben az Abaúj Bútoripari Rt. vészelte át. A kereskedelem és szolgáltatás terén az Abaúj Coop nyújt színvonalas ellátást a lakosság részére, de a városba nagyobb kereskedelmi hálózatok is betelepültek.

Lutherm   Üzlet

Anyukám Mondta                                                Anyukám Mondta étterem        

Emellett a magánvállalkozók száma is egyre jelentősebb. Encs fejlődése körzetközponti szerepéből eredendően folyamatosan nő.

Butiksor    Butiksor2
                                                          Butiksor
Sikerült Ipari Parkot létesíteni, melyek fejlesztését pályázati lehetőségekkel valósítja meg a város.
Eudóra   East fruct

   
Ez kedvező feltételeket kínálhat az itt dolgozó, valamint az ide települni szándékozó vállalkozóknak.

 Óvoda     Óvoda udvar

Az Encsi Csoda-Vár Óvoda és Bölcsőde a város egyik sokoldalú intézménye. Feladatköréhez tartozik a gyerekek gondozása pici koruktól az iskola érettségig. A Központi Óvoda mellett tagóvodákba járnak a gyermekek. Így tagóvoda működik Abaújdevecser, Fügöd településrészeken.
Az elmúlt éven nyílt meg a református egyház fenntartásában a Gyermeksziget református óvoda.
Felújított épületben, megyei fenntartásban dolgozik a Pedagógiai Szakszolgálat, ahol gyógypedagógusok, pszichológusok, logopédusok és fejlesztő pedagógusok segítik az arra rászorulókat az Encsi Járás egész területén.

Két iskola működik. A Zrínyi Ilona Általános Iskola továbbra is magas színvonalon folytatja az oktatást, ahol művészeti tantárgyak is választhatók, mely zenét, képzőművészetet, színjátszást és néptáncot jelent. Művészeti csoportjaik szép színfoltjai a városi rendezvényeknek. A néhány éve alapított Szent László Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola a római katolikus egyház fenntartásában működik.

A magas színvonalú oktatás ide vonzza a környék tehetséges diákjait. A két iskolában mintegy 1400 tanuló jár, akikkel közel 100 pedagógus foglalkozik. Jelentős sikereket érnek el mind megyei, mind országos versenyeken. Sport eredményeik is figyelemreméltóak. Utánpótlást jelentenek különösen a labdarúgóknak.

A középfokú oktatást is két intézmény végzi: a Szerencsi Szakképzési Centrum Encsi Aba Sámuel Szakközépiskola, valamint a Váci Mihály Gimnázium, és Kollégium. A helyben továbbtanulók száma fokozatosan növekszik, elismerve az itt folyó munkát.

Aba Sámuel Szakiskola  Váci Mihály Gimnázium és Szakközépiskola 

A város egészségügyi ellátása évről-évre magasabb színvonalú. A négy háziorvosi, két gyermekorvosi és két fogorvosi körzet mellett jelentős a szakrendelések száma is. A színvonal javítása érdekében a vállalkozó orvosok új rendelőt építettek saját rőből, ezért legalább területtel segítette az önkormányzat ezt a törekvést.

Orvosi Rendelõ   Bárka rendelõ
                                 Orvosi rendelők

A város sportéletét támogatja és kiszolgálja az a sportkomplexum, mely kezdetben egy sportcsarnokkal indult, majd uszodával, szaunával, színvonalas labdarúgópályákkal, műfüves pályával bővült. A tervek között szerepel lelátók és új öltözők építése.

 A város szociális problémáinak a kezelése részben a PAX-Hálózatfejlesztési Gondozási Központ feladata, melynek keretén belül családsegítő és gyermekjóléti szolgálat, szociális konyha, jelzőrendszeres házigondozás és házi segítségnyújtás működik. Feladatuk a gyermekek, a családok támogatása, az idősek gondozása, a szociális étkeztetés. 2005. januárjában 24 szociális bérlakásba költözhettek be az új lakók. A lakások számának további bővítésére elkészültek a tervek. Megfelelő pályázati lehetőség esetén folytatódhat a program, hiszen erre is igény lenne. A fiatal családoknak ideális az induláshoz.

 PAX  Szoc.konyha
PAX-Hálózatfejlesztő Gondozási Központ              Szociális konyha

   Szoc.bérlakás            Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat           Szociális bérlakások

A város kulturális életét az Encsi Művelődési Központ és Könyvtár szervezi. Ezen belül működik könyvtár, klubok és egyesület.

A Városi Galéria a kiállításai révén az abaúji művészek bemutatkozásának színhelye, de helyet ad országos hírű és külföldi művészek tárlatainak is. Több olyan rendezvénnyel büszkélkedhet, mely hírnevet szerzett Encsneka határon túl is. Így a nyaranként megrendezett alkotótábor, a nemzetközi gitártábor, a művészeti hetek, konferenciák.

Mûvelõdési Központ   Galéria 
Városi Művelődési Központ és Könyvtár   Galéria 

Jelentős műemlék Abaújdevecserben a Csoma-kastély. Parkja, ami szabadtéri kulturális eseményekről (koncertek, színházi bemutatók stb.) volt nevezetes. Pályázat segítségével próbálja a város felújítani, hogy újra látogatottá tehető legyen.

Csoma-Kastély   Kastély 
                        Csoma kastélyok Abaújdevecserben 

Emellett a már említett római katolikus templom is jelentős értéket képvisel.

 A város mai kialakítása Horváth Zoltán, nemrég elhúnyt főépítész és a műszaki szakembereink tervszerű tudatos munkáját mutatja. Nagyon sok szép, új épületet láthatunk, a fő utca kialakítása is kisvárosi jellegű.

Utcakép   Utcakép2 
    A Petőfi út                                                            Bem út 

Sok a zöld terület, a város fás, virágos parkjai pihenést biztosítanak az ide látogatóknak. 2001-ben lakossági összefogással, felajánlásokkal, pályázatokkal sikerült kialakítani több parkot, melyeket szobrok díszítenek. Balogh Géza szobrászművész monumentális szobra Aba Sámuelről, térségünk jelentős történelmi személyiségéről a Millenniumi parkban, a Nagy Imréről készült a Petőfi parkban található. A városban sok helyen látható kisebb nagyobb szobrok, többek között II. Rákóczi Ferenc szobra Borsos István helyi szobrász alkotásai.

 Nagy Imre szobra   Rákóczi emlékszobor
Balogh Géza:Nagy Imre                                        Borsos István: II. Rákóczi Ferenc

Az elkészült városi rendezési tervet, mely fejlődésének jó irányt mutat, folyamatosan aktualizálják.

Sor került a közvilágítás korszerűsítésére, közös beruházásban a várost átszelő utak rekonstrukciójára, útfelújításra.

Az abaúji tájegység régióközponti szerepköre meghatározza Encs fejlődését. Az Országos Területfejlesztési Koncepció az Észak-kelet Magyarországi Régió felzárkóztatását fogalmazza meg, támogatja. A város növekedésével lehet számolni, de már nem nagy arányban.

Ismételten építési telket alakított ki a város a fiatalok számára, biztosítva ezáltal letelepedésüket, a város szakember ellátásának segítését, családjaiknak jobb és korszerűbb otthonteremtését. Természetesen ezeken a helyeken teljes az infrastruktúra és az úthálózat is.

Szükséges lenne a jövőben összefogni a környéken már megalakult termelési érdekképviseleti szerveket abból a célból, hogy az Abaújban megtermelt gyümölcsök hűtése, csomagolása, feldolgozása az Ipari Parkban a legkorszerűbb követelményeknek megfelelően történjen.

A parkolási gondok enyhítése céljából a Petőfi és Rákóczi úti területeken kívül új parkoló helyeket kell létesíteni. A gyermekek, idősek, gyalogosok közlekedésbiztonságát tovább kell javítani. A már megépített jelzőlámparendszer iskolákhoz áthelyezett villogólámpák számát tovább kell bővíteni. Az elmúlt évtizedben kiépített kerékpárúthálózat felújításra szorul, de a felújításnál már olyan korszerű úthálózatot kell kialakítani, mely kapcsolódik az országos rendszerhez, így Zemplén, Abaúj és Csereháti kerékpárutakban kell gondolkodnik. Az úthálózatfejlesztés kapcsolódhat a kulturális, igazgatási, kereskedelmi és városrehabilitációs programokhoz, az uniós pályázatokhoz. 

 A városiasodási folyamatot döntően befolyásolja a belső települési integráció, melynek térszerkezeti, térbeli kereteit a településfejlesztési koncepció teremt meg. Igazi várossá kell válnia, amit a települési rekonstrukciónak és fejlesztésnek kell megalapozni. 

2011-ben pályázat segítségével megújult a piac és a Városháza.
A felújított Városháza és környéke a modern és kulturált ügyintézésre ad lehetőséget az encsi és a környékbeli települések polgárainak. Rendkívül népszerű lett az előtte kialakított park.
Az épület egy emelettel bővült, tágas ügyfélterében kényelmesen intézhetik hivatali ügyiket a térség lakói.Az átalakult közigazgatás következtében helyet kapott a Polgármesteri Hivatal mellett az Encsi Járási Hivatal, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal ügyfélfogadása, a Területi Egészségügyi Központ, az Encsi Többcélú Kistérségi Társulás valamint a Hernád Völgye és Térsége Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás. 

 Hivatal+piac

A körzetközponti szerepnek megfelelően kialakult egy közigazgatási és kereskedelmi központ a fő utca mentén. Egy vonalra fűzve a szolgáltatásokat segíti, megkönnyíti az emberek vásárlását, ügyintézését. A felújított piac elnyerte a használói tetszését.

Városunk gondozott zöldterületeit 2013-ban a „Virágos Magyarországért” mozgalomban miniszteri elismerő oklevéllel jutalmazták, 2014-ben elnyerte az Arany Rózsa Észak-Magyarországi Régió szakmai díját. A jelentős zöldterület, az esztétikus városképet biztosító virágos szigeteket az idelátogatók is megdicsérik. Sikeresen kapcsolódtunk be, országos elismerést kapva a „Legszebb konyhakert” mozgalomba.

    Petõfi park 

Az intézményes gyermekelhelyezés mellett új formákat keresett a Encs, hogy segítse a gyermekes családok életét. Pályázattal családi napközit létesített, infrastruktúráját egy impozáns beruházással teremtette meg.


   

Az önkormányzat tulajdonába visszakerült volt földhivatali épület régi szárnyában a város részéről kedvező feltételekkel beindulhatott a csökkent munkaképességűeket foglalkoztató közel 40 embernek munkát adó üzem. Tevékenységük sikerét bizonyítja, hogy nemsokára negyobb helyre költöznek.

Az 2013-ban ünnepségen emlékezett meg Abaújdevecser alapításának 740. évfordulójáról. Ezen alkalomból emlékoszlop és pihenőhely készült. 
    

Elkészült a Kossuth úton lévő gyermekorvosi rendelő és védőnői szolgálat épületének felújítása.

   

Korszerűsödött a Gagarin úton már többször bővített járóbeteg szakrendelő.
Mindenki örömére a beruházás végén visszakerülhet a röntgen.

Nagy adósság a ravatalozó épületének esztétikusabbá, szebbé tétele.
Szintén pályázat készült az I világháborús emlékművek, mind az encsi, mind az abaújdevecseri felújítására, környezetének rendbetételére, hogy méltóképpen emlékezhessünk az elesettekre.
 

 


2006-09-13 15:47